Deprese, jako naše záchranná brzda

Přichází podzim a s ním i ne moc oblíbené podzimní deprese. S lehkou depresí se v běžném životě setkal asi každý. Máte ale tušení, proč k Vám deprese přichází a co Vám chce říct? V mém dětství jsem se setkávala s těžkou depresí u mého nevlastního otce a sestry. Léčí se s ní dodnes a mám obavy, že to pro ně zůstane asi jako celoživotní boj. Pamatuji se, že jsem se jako malá snažila sestru vždy nějakým způsobem rozveselit, či navést na nějaké pozitivní myšlenky – když „to“ na ní přišlo v těch nejvyšších intenzitách. Léky jí nezabíraly a propadala občas velmi a velmi hluboko… Někdy to zabralo a podařilo se jí na chvíli „zapomenout“ a „fungovat normálně“. Od této doby však uplynulo téměř přes 15 let a mně stále vrtá ta samá otázka. Proč k někomu do života deprese z „ničeho nic“ zavítá a proč se někoho pustí během chvilky a někomu zůstane po celý život? Je to vůbec fér? Rozhodla jsem se tedy na tyto otázky před několika lety začít hledat odpovědi. Informace, že je to nemoc a že se s ní hold někdo narodí, mě prostě nikdy neuspokojila. Hledání to bude asi celoživotní, ale i tak už mám teď pár zajímavých střípků, které mně osobně začínají dávat větší smysl..

Deprese jako emoce

Co když jsem jako malá dělala zásadní chybu, když jsem se sestru snažila rozveselovat a nutila jí, na depresi na chvilku zapomenout? Co když jí deprese přinášela důležité informace, protože svůj smutek, strach, zlost nebo žal již dlouhodobě přehlížela?
„Ve světě, kde nás učí ignorovat emoce, sny a opravdové vášně, kdy slepě vstupujeme do špatných vztahů a špatných zaměstnání, je deprese naší záchrannou brzdou.“
Dnes již věřím tomu, že deprese hraje v našich životech důležitou roli. Ujímá se vlády, když to, co jsme udělali a kam jsme šli, neodpovídalo naším vnitřním touhám.

Pokud za Vámi deprese zase někdy zavítá, zkuste se prosím zeptat sami sebe:

  • Kam se poděla má energie (kdy jsem ztratila sama sebe a svůj smysl života)?
  • Kde je teď?
  • Jaký nový směr mi dává energii? (Jaké své touhy a sny v sobě tak dlouho potlačuji a nejdu za nimi?)
Zkuste se prosím alespoň zamyslet nad tím, že by deprese mohla být jako záchranná STOPka v našich životech, kdy psychika nemá jinou možnost, než bránit naší schopnosti jít vpřed. Nepochybujte o ní, že přišla náhodou a zkuste se podívat okolo sebe, zda Vás spíše nepřišla ochránit před vklopýtnutím do situací, které ohrožují Vaší duši, zdraví, či smysl života. Třeba už jen myšlenka na nějaký Váš dlouho zapomenutý dětský sen Vám trošku zvedne náladu. A třeba se za tím snem rozhodnete jít a změní Vám to Váš život.
Věřím, že jednoho dne svou cestu najde každý z nás.

S láskou Alena 03. 10. 2019

Použité zdroje: S koněm mezi světy – Linda Kohanov a Řeč emocí – Karla McLarenová (v této knize naleznete krásně popsané, jaké informace Vám každá z Vašich emocí přináší)

Již několik let se věnuji osobnímu rozvoji, vědomému žití a ženské cykličnosti. Jsem autorkou praktického e-booku Deník proměny v ženu. Mou vášní je probouzet ženy svou nakažlivou pozitivní energií a motivovat je k hravosti, lehkosti a radosti ze života. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  • Chcete se o ženské cykličnosti dozvědět víc?

    Napsala jsem pro Vás eBook, jak porozumnět základům cykličnosti během 1 měsíce.

  • Nejnovější články
  • Sledujte dění i na mé FB stránce
  • Kategorie